fa / en / ar
مزایا و معایب تبلیغات موبایلی و محیطی
نویسنده: پشتیبانی  
۲۸ فروردين ۱۳۹۸

برای اینکه محصول یا خدمات خود را به‌خوبی به مردم معرفی کنید، باید آن‌ها را مورد تبلیغات متفاوت قرار دهیم. امروزه بازار تبلیغات بسیار گسترده شده است و کمتر محصولی را می‌توان بدون داشتن تبلیغات مؤثر پیدا کرد که به فروش موفقی دست‌یافته باشد. در حقیقت نمی‌توان دنیا را بدون هیچ تبلیغی تصور کنیم زیرا بازار فروش محصولات همیشه وجود دارد. اما تبلیغات فقط جزئی از استراتژی بازاریابی نیست، بلکه بدون داشتن تبلیغات نمی‌توان خرید و فروشی انجام داد و به‌نوعی تبلیغات جزء جدانشدنی از بازار می‌باشد که بدون آن هیچ کاری انجام نخواهد شد.

با گسترش تکنولوژی و پیشرفت صنایع، تنوع روش‌های تبلیغاتی نیز بسیار افزایش‌یافته است. بنابراین باید با تحقیق و بررسی بهترین روش که مناسب کسب‌وکار شما می‌باشد را انتخاب کنید تا بتوانید نتایج خوبی از تبلیغات خود دریافت کنید. تبلیغات آنلاین، تبلیغات محیطی، تبلیغات پیامکی، تبلیغات کاغذی، تبلیغات از طریق رسانه‌های عمومی و… ازجمله روش‌های تبلیغاتی می‌باشد که هرکدام از آن‌ها نسبت به میزان اثرگذاری خود مزایا و معایبی دارند که در این مقاله سعی داریم ارسال پیامک تبلیغاتی و تبلیغات محیطی را باهم مقایسه کنیم و در مورد آن‌ها توضیحاتی ارائه دهیم:
تبلیغات با استفاده از تلفن همراه، اساساً یک ابزار بازاریابی عملیاتی است که از تکنولوژی ارتباطات همراه برای تسهیل نمایش تبلیغات آنلاین در دستگاه‌های قابل‌حمل استفاده می‌کند. این نوع از تبلیغات شامل تمام تکنیک‌های تبلیغاتی مورداستفاده برای گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی است، ازجمله آگهی‌های تبلیغاتی و همچنین خطوط مستقیم ارتباط با مشتریان (به‌عنوان‌مثال خدمات پیام‌رسانی) را شامل می‌شود. در چند سال گذشته، زمینه‌ی ارسال پیامک تبلیغاتی با افزایش شدید استفاده از گوشی‌های هوشمند و تلفن‌ همراه، اهمیت فراوانی یافته است.
تبلیغات پیامکی جزئی از تبلیغات موبایلی می‌باشد که در بسیاری از موارد بازدهی بالایی نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی داشته است. در تبلیغات موبایلی احتمال خرید بیشتر می‌شود، مخصوصاً زمانی که مخاطب را در ابعاد فوق‌العاده‌ی یک محیط شلوغ مورد هدف قرار دهیم. زیرا در این‌گونه محیط‌ها حواس مخاطبان به تلفن‌های همراه خود جلب شده و ممکن است توجه بیشتری به تبلیغات پیامکی داشته باشند.
برخی از مطالعات نشان می‌دهد که محتوای آگهی می‌تواند بر مخاطب و درک بهتر آگهی تأثیر داشته باشد، بنابراین اثرگذاری آن افزایش می‌یابد و اگر متن پیام و محتوای آن مناسب و کامل باشد، می‌توانیم انتظار دریافت بازخورد را داشته باشیم.
به‌عنوان‌مثال در ارسال پیامک تبلیغاتی مصرف‌کنندگان به آگهی‌هایی که از لحاظ فیزیکی به آن‌ها نزدیکی دارد، بیشتر توجه می‌کنند. بنابراین اشاره‌ی مختصر به نام فروشگاه و یا آدرس آن می‌تواند خیلی مؤثر باشد. همچنین وجود کوپن تخفیف هر چند بسیار کم، می‌تواند به جذب مشتریان کمک کند. درواقع مفهوم هدف‌گیری متن و محتوای تبلیغ می‌تواند سطح تبلیغات را تغییر دهد و به مرحله‌ی بعدی ببرد. هدف قرار دادن بیش‌ازحد محتوا به تبلیغ‌کنندگان و بازاریابان اجازه می‌دهد تا با محیط اطراف نیز درگیر شوند تا به‌صورت پویا رفتار مصرف‌کننده را تحت تأثیر قرار دهند.
در مطالعه‌ی دیگری اثر فرسایشی تأثیرات تبلیغات پیامکی در قطارهای مترو را موردبررسی قرار داده‌اند. آن‌ها تصور می‌کردند که ارسال پیامک به تلفن همراه به افراد در قطارهای شلوغ باعث افزایش اثربخشی تبلیغ می‌شود. این حرکت، در چنین وضعیت شلوغی تبلیغات اشتباه می‌باشد زیرا یک آگهی تلفن همراه به‌عنوان نوعی حواس‌پرتی، مزاحم است و مردم را مضطرب می‌کند. همچنین تحقیقات بر روی رفتار مصرف‌کننده نشان می‌دهد که شلوغی زمان، خرید کردن را کاهش می‌دهد و موجب می‌شود تا مشتریان از آن اجتناب کنند. بنابراین باید ببینیم چه چیزی درست است.
در مورد تبلیغات محیطی و تبلیغات جغرافیایی می‌توان گفت که به‌عنوان یک مصرف‌کننده، تقریباً هرروز تبلیغات در فضای باز را در خیابان‌ها، اتوبان‌ها، گذرگاه‌ها و سایر محیط‌هایی که در آن تردد دارید، خواهید دید. هرچند این روزها جلب‌توجه مشتریان و مردم به تبلیغات بسیار سخت شده است، اما تبلیغات محیطی هم دارای شرایط خاص خود می‌باشد تا بتوانند تأثیر مثبتی داشته باشند و هزینه‌های صرف شده برای آن به هدر نرود.
تبلیغات در فضای باز یک اصطلاح عمومی است که هر نوع تبلیغاتی را که در هنگام خارج شدن از خانه به مصرف‌کننده می‌رسد، توصیف می‌کند. تبلیغات در فضای باز یک محيط انبوه تبلیغاتی در بازار محسوب می‌شود، درست مانند پخش تبلیغ از رادیو، تلویزیون و سینما. به همین دلیل بهتر است برای نشان دادن پیام‌های گسترده، برند‌های معتبر و کمپین‌های پشتیبانی از این نوع تبلیغات استفاده شود.
اگر بخواهید برای کسب‌وکار خود از تبلیغات محیطی استفاده کنید، به‌عنوان روشی برای تبلیغ آژانس یا برند خود باید بسیار هوشمندانه عمل کنید. تبلیغات بلند پروازانه و مبهم می‎‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد و سبب شود بودجه‌ی مالی در نظر گرفته‌شده برای شرکت شما به‌سرعت تمام شود.
تبلیغات محیطی نسبت به تبلیغات پیامکی در تلفن همراه به هزینه‌ی بیشتری نیاز دارد. بنابراین در نظر داشته باشید که باوجود لزوم تبلیغات صحیح در هر دو مورد، در تبلیغات محیطی باید دقت بیشتری به خرج داد تا علاوه برجذب مخاطب و افزایش بازدهی محصول و یا خدمات شما، در هزینه‌ی تبلیغات نیز صرفه‌جویی شود.
در تبلیغات پیامکی پیام برای مخاطبان ارسال می‌شود و این امکان وجود دارد که در هرزمانی که مشتریان فرصت کافی داشته باشند آگهی شمارا موردبررسی قرار دهند. زیرا پیامک تبلیغاتی درگوشی آن‌ها خواهند ماند و آن‌ها برای انتخاب و تصمیم‌گیری در مورد تبلیغات شما زمان کافی را در اختیاردارند.
اما در مورد تبلیغات محیطی نظیر بیلبورد‌ها این مورد وجود ندارد. زیرا ممکن است مخاطبان با سرعت زیاد در حال رانندگی باشند و احتمال دیده شدن آگهی پایین بیاید. حتی در تبلیغات محیطی باید آن‌قدر هوشمندانه عمل کرد که اگر بیلبورد توسط مشتریان دیده شد، مفهوم واضحی از تبلیغ شما در کوتاه‌ترین زمان به آن‌ها انتقال یابد. این به این معنی است که استفاده از طراحی مناسب و جملات کوتاه و درعین‌حال معنی‌دار در این نوع از تبلیغات بسیار تأثیرگذار و مهم است. زیرا در صورت وجود جمله‌ی طولانی و یا طراحی نامناسب، ممکن است مخاطبان نتوانند به‌درستی در مورد آگهی شما اطلاعات کسب کنند.
حتی در زمان رانندگی و تردد در خیابان‌‌ها نیز ممکن است بسیاری از افراد به گوشی هوشمند خود توجه بیشتری کنند و با آن مشغول باشند و نسبت به محیط اطراف خود بی‌توجه باشند. در این‌گونه موارد نیز می‌توان گفت ارسال پیامک می‌تواند مؤثر‌تر واقع شود.
شاید بزرگ‌ترین هدف هر آژانس خلاقِ جوان این است که کسب‌وکار خود را در خیابان‌های کشوری که در آن زندگی می‌کند مشاهده کند. یکی از رایج‌ترین راه‌های دستیابی به آن از طریق تبلیغات در فضای باز است. تبلیغات خارج از منزل یک عنصر تبلیغاتی ترکیبی است که صدها هزار نفر از مردم که روزانه در حال گذر از طریق وسیله‌ی شخصی، وسایل حمل‌ونقل عمومی و یا پیاده هستند، می‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند.
شایع‌ترین انواع تبلیغات محیطی که در فضای باز قابل‌اجرا می‌باشند، عبارت‌اند از:
• تبلیغات بیلبورد
• نمایش محل فروش
• پناهگاه‌های اتوبوس، کیوسک، غرفه‌های تلفن و…
• تبلیغات مسافرتی و متحرک بر روی اشیاء (تاکسی، اتوبوس، مترو، قطار و…)

در گذشته استفاده از آگهی بیلبورد‌ها یا آگهی در فضای باز یک روش ساده برای آگاهی از نام تجاری و معرفی اولیه‌ی آن بود. انتقال پیام یکپارچه و کامل از طریق رسانه‌ای که مردم در بهترین حالت تنها چند ثانیه یا چند دقیقه آن را می‌بینند کاری بسیار دشوار است. بنابراین از بیلبورد، به‌عنوان نوعی از تبلیغ برای پشتیبانی از تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات رادیویی، چاپی و… استفاده می‌شود. به‌طور خلاصه تبلیغات محیطی به‌نوعی مسئول نگه‌داشتن محصول یا خدمات در ذهن مخاطبان می‌باشد، درحالی‌که از طریق رسانه‌های دیگر به معرفی کامل خدمات و محصولات خود می‌پردازیم.

در مقابل این موضوع تقریباً سه‌چهارم تلفن‌های همراه که امروزه به فروش می‌رسند، قادر به اتصال به اینترنت هستند و تعداد افرادی که از گوشی موبایل خود برای خرید کالاها و خدمات آنلاین استفاده می‌کنند، به‌طور مداوم افزایش‌یافته و این امر چالش‌های جالبی برای بازاریابان ایجاد می‌کنند. تبلیغات پیامکی به دلیل ارسال به گوشی همراه مخاطب درواقع به مصرف‌کننده بسیار نزدیک‌تر است. اکثر افراد گوشی‌های هوشمند خود به‌صورت همیشگی و تمام‌وقت را در دست خود یا در نزدیکی خوددارند. پس پیدا کردن یک‌راه مناسب برای ساخت و ارسال تبلیغات از طریق ارسال پیامک به تلفن همراه به نظر جذاب و پیچیده می‌رسد. تبلیغات تلفن همراه نیز در طیف وسیعی از طریق کانال‌های مختلف قابل انجام است.
• وب موبایل
• برنامه‌های موبایل
• پیام‌های تلفن همراه
• ویدیو موبایل / تلویزیون
• پیام‌های متنی (SMS / MMS)

در تبلیغات مؤثر اولین و مهم‌ترین عامل، طراحی می‌باشد. درست است که ارسال پیامک نیازی به طراحی گرافیکی ندارد اما داشتن متن و جملات مناسب نیز ازجمله مواردی است که نیاز به بررسی فراوان و به‌نوعی طراحی شدن دارد. محتوای تبلیغات باید جذاب و مفید باشد تا بتواند اثر مثبتی بر مخاطب خود بگذارد.
تبلیغات پیامکی باید با توجه به نوع تبلیغ و خدمات آگهی‌دهنده برای مخاطبان خاصی ارسال شود. به‌عنوان‌مثال برای تبلیغ فروشگاهی خاص و یا اعلام تخفیفت آن، باید دقت کرد که تبلیغات از طریق پیامک در محدوده‌ی جغرافیایی خاصی ارسال شود. زیرا فاصله‌ی مکانی در تبلیغات پیامکی بسیار مؤثر است. ممکن است در منطقه‌ای خاص گروه‌های هدف و مشتریان مربوط به آگهی به صفر برسد و ارسال پیامک تبلیغاتی کاملاً بی‌فایده باشد. بنابراین باید سعی شود که مخاطبان هدف دقیقاً و به‌درستی انتخاب شوند.

البته تبلیغات از طریق پیامک دارای معایبی نیز می‌باشد. مثلاً صفحه‌ی نمایش کوچک، محیط خصوصی و استفاده‌ی بیش‌ازحد از آن می‌تواند منجر به عصبی شدن کاربران شود و همین امر باعث شود کاربران به‌طور کل آن را نادیده بگیرند و یا تبلیغات پیامکی خود را مسدود کنند.
تبلیغات یکی از عناصر اصلی در کسب‌وکار و رسیدن به موفقیت در هرگونه تجارتی می‌باشد. هرچند انجام تبلیغات و صرف هزینه برای آن به نظر ساده می‌رسد اما تبلیغات مؤثر دارای پیچیدگی‌های خاص خود می‌باشد و باید در انتخاب چگونگی آن دقت بسیاری شود و با توجه به شرایط و نوع محصول ارائه‌شده انتخابی هوشمندانه برای تبلیغات خود داشته باشیم تا بتوانیم به بهترین بازدهی دست‌یابیم.

نظرات کاربران
نظری ارسال نشده است.
امکان ارسال نظر برای این پست موجود نیست.

بازگشت به بالا

توجه! قابليت جاوا اسکريپت مرورگر شما غير فعال مي باشد!
در بيشتر بخش هاي سايت از قابليت جاوا اسکريپت استفاده شده و غير فعال بودن آن به منزله عدم نمايش و کارکرد درست قسمت هاي مذکور خواهد بود! تيم فني هيچ گونه مسئوليتي در اين زمينه ندارد